موسسه بین المللی حقوقدانان آسیا | دفتر وکالت امروز ۱۳۹۶/۱۲/۲۹

آشنایی با حرفه مشاور حقوقی

 مشاور حقوقی

حرفه مشاور حقوقی به دلیل افزایش زندگی های مدرن و تعاملات بیشتر اداری، تجاری و .. افراد و شرکت ها با یکدیگر بسیار مهم است. بنابراین حضور افرادی که ازدانش کافی در زمینه مسائل و الزامات حقوقی برخوردار باشند، یکی از عوامل مهم بوده و گاهی اوقات برای ادامه حیات سازمان ضروری است. حضور یک یا چند کارشناس و یا مشاور حقوقی که به دانش این حوزه تسلط کامل دارند باعث می شود تا مشکلات متعدد به وجود آمده در شرکت، سازمان یا در بین افراد جامعه به راحتی حل شود.

برای هر مدیر در یک سازمان نیاز است تا با کمک و مشورت با یک مشاور حقوقی مسلئل مختلفی را که در زمینه های حقوقی، جزایی، کیفری و انتظامی ایجاد می شود را بررسی کرده و در نهایت بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ نماید. لزوم توجه یه این مسائل باعث شده است تا در سازمان ها و شرکت های دولتی یک بخش مستقل حقوقی وجود داشته باشد که در این بخش چندین کارشناس حقوقی در کنار یکدیگر در مورد مسائل مختلف بحث و تبادل نظر می کنند. آن ها در مورد مسائل حقوقی سازمان، قرارداد های خرید و فروشی که سازمان با سایر سازمان ها یا شرکت های داخلی و خارجی منعقد می کند و مفاد آن، تفاهم نامه های مختلف بین سازمان ها و … تصمیمات لازم را می گیرد و تمامی این موارد را از جنبه های مختلف حقوقی زیر نظر خواهند داشت.

در واقع برای این که یک سازمان همیشه امیدوار به بقاء و سود و پیشرفت پایدار باشد باید تمامی روابط حقوقی خود را به دقت تحت کنترل یک یا گروهی مشاور حقوقی قرار دهد، تا در این زمینه سازمان با مشکلی مواجه نشود.

در سازمان های کوچک معمولا از مشورت یک مشاور حقوقی استفاده می شود که همزمان برای چند سازمان یا شرکت کوچک دیگر نیز کار می کند اما سازمان های بزرگ معمولا این طور عمل نمی کنند و یک گروه مشاور حقوقی را مورد استفاد قرار می دهند.

 مشاور حقوقی برای وکیل مدافع به عنوان یک حامی در یک دفتر وکالت حضور پیدا می کند. مشاور حقوقی با کمک تحقیق، تهیه پیش نویس اسناد قانونی، مصاحبه با شاهدان و تهیه نمایشگاه ها، آنها را برای آزمایشات، جلسات دادرسی و سایر اقدامات قانونی آماده می کند. گاهی اوقات مشاور حقوقی به عنوان دستیارهای قانونی  نیز شناخته می شود.

آمار اشتغال

بر اساس آماری که برای ایالات متحده آمریکا منتشر شد در سال ۲۰۱۲ تعداد  ۲۷۷۰۰۰به عنوان مشاور حقوقی  وجود دارد در اکثر مشاغل  در ایالات متحده  شرکت های حقوقی می باشند.

مشاور حقوقی

 مشاور حقوقی

الزامات آموزشی

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که یک حرفه خاص را دنبال کنید، باید اطمینان حاصل کنید که شما مایل به انجام الزامات آموزشی که به شما امکان می دهد که یک کار ابتدایی را  شروع کنید . اگر پیشرفت حرفه ای برای شما مهم است، شما همچنین باید  آنچه که به حرفه ای شدن شما در این زمینه کمک خواهد کرد را کشف کنید.اگر شما می خواهید  یک مشاور حقوقی بشوید یک راه حل وجود دارد.اگر هنوز  در دانشگاه تحصیل نکرده اید، می توانید در رشته کارشناسی یا مدرک تحصیلی در رشته های تحصیلی  مر بوط به رشته حقوق ثبت نام کنید. که این دوره چهار ساله می باشد و اگر خواستید تا به مقطع دکتری ادامه تحصیل دهید.

مشاور حقوقی

ملزومات دیگر

برخی مهارت های خوب، و یا ویژگی های شخصی، کمک خواهد کرد که شما را در این زمینه موفق تر باشید.مهارتهای  درک مطلب  به شما این اجازه را می دهند  اگر با حجم  بسیار زیادی از مطالب نوشته شده م روبرو شدید از پس آن برآیید.شما باید مهارتهای گوش دادن و صحبت کردن قوی داشته باشید تا با وکلا و مشتریان ارتباط برقرار کنید. از آنجا که تهیه پیش نویس اسناد قانونی قسمت بزرگی از این کار است، شما همچنین نیاز به مهارت های نوشتن خوب دارید. توانایی تفکر انتقادی به شما امکان می دهد تا راه حل های مربوط به مشکلات را ارزیابی کنید و یکی از بهترین  های شانس کاری را انتخاب کنید. از آنجا که شما اغلب با مقررات سختگیرانه برخورد می کنید، باید بدانید که چگونه زمان خود را به خوبی مدیریت کنید.

مشاور حقوقی

 مشاور حقوقی

چشم انداز کار

چشم انداز شغلی برای  مشاور حقوقی عالی است. پیش بینی می شود اشتغال در این شغل تا سال ۲۰۲۲ سریعتر از سایر مشاغل رشد کند.

 در یک روز کاری مشاور حقوقی چه کارهایی می تواند باشد, اینها بعضی از وظایف معمولی از این حرفه می باشند :

    درخواست و پاسخ به کمک در آماده سازی اسناد قانونی مانند استدلال،  فراخوانی ، قرارداد و موافقت ها ارائه مداوای مورد دعوای دادگستری و سازماندهی موارد برای ارائه دادگاه انجام تحقیقات قانونی و تجزیه و تحلیل سند ارتباط با مشتریان، تنظیم کنندگان، ارائه دهندگان پزشکی و احزاب مخالف

اینها اطلاعاتی مختصر در باره این بود امیدوارم  از مطالعه آن لذت برده باشید.